חוות כנרת אירוח כפרי
צימרים כיפת השמיים
וילת נוף גלילי

אטרקציה מומלצת: סיור ביקב


תמיד כיף לצאת עם המשפחה או עם החברים לטיול בחיק הטבע, ובימי הקיץ החמים נעים לתבל את הטיול באטרקציות ממוזגות מעט יותר, כאלו המאפשרות לנו ליהנות ממה שיש לטבע להציע.

יקבי בוטיק צמחו בארץ בעשור או שניים האחרונים ומספקים שלל הזדמנויות ליהנות מחוייה משולבת המתאימה למבוגרים ולעתים קרובות גם לילדים. בסיור ביקב ניתן לראות כיצד ענבי כרם הופכים לתירוש, מותססים, מיושנים והופכים ליינות איכותיים.


ביקור ביקב עם הילדים


יקבים רבים בארץ פותחים את שעריהם בפ
ני מבקרים. עבורם, מרכז המבקרים מהווה חשיפה לציבור, הזדמנות לשווק ולמכור את תוצרתם. עבור המבקרים מדובר בחוויה ייחודית המשלבת לרוב אוכל טוב, סיור וצפייה בתהליך ייצור היין, טעימות ואפשרות לרכוש ממיטב יינות הארץ. השאלה הנשאלת האם סיורים מעין אלו מתאימים גם עבור משפחות עם ילדים?


יקבים רבים מציעים חוויות המותאמות גם עבור הילדים. בחלקם, הפעילות המוצעת היא דריכה על ענבים בגתות המשחזרות את אופן ייצור היין בעת העתיקה. הילדים נהנים לעת ערב להפשיל מכנסיים, לשטוף רגליים ולהיכנס ולדרוך על הענבים ולראות כיצד התירוש ניגר אל כדי ענק, פרי מלאכתם.


פעילות נוספת אותה חלק מהיקבים מציעים היא פעילות בציר הענבים. הילדים יכולים לקחת חלק פעיל בבציר הענבים, פעילות כיפית אשר מהנה ומעייפת את הילדים ומאפשרת להורים להירגע לאחריה בסביבה ממוזגת על כוס יין טוב במרכז הטעימות של היקב.


הזדמנות ליהנות מיקבי בוטיק משובחים


חלק מהיקבים הינם יקבים תעשייתיים, את התוצרים שלהם ניתן לרכוש גם בחנויות הגדולות וישנם גם כאלו שתוצרתם מוצעת בעיקר ביקב עצמו.

אומרים שככל שהגפן קשה, כך הענבים יוצאים מוצלחים יותר ואזורים רבים בארץ מקשים מאד על הגפנים. האדמה הקשה והסלעית של רמת הגולן, מדרונות הרי יהודה, הנגב והגליל הם איזורים בהם יקבי היין התעשייתיים ויקבי הבוטיק פורחים. מיקבי הארץ יצאו לא מעט יינות אשר זכו לפרסים בינלאומיים חשובים בתחרויות גדולות.

ביקור וסיור ביקב נגמרים לא אחת בחנות המציעה את מיצב תוצרת היקב למכירה לאורחים. ההיצע בחנויות משתנה והוא נע בין סוגי יינות שונים למגוון רחב יותר של מוצרים – תבלינים, מוצרי קוסמטיקה, יצירות אמנות או שיכר פירות שאינם ענבים


להפיק את המיטב מהסיור

מרבית היקבים בארץ ממוקמים באיזורים ציוריים בהם נעים פשוט לשבת ולהנות מהנוף. בסמוך לרבים מהיקבים מצויות גם מסעדות שבהן ניתן לנוח מהסיור ומחום היום ופשוט לשבת, לאכול אוכל טוב ולהנות מנופי הארץ המקסימים.


יקבים אחרים ממוקמים בכפרי אמנים או מוקפים באמנים מקומיים הפותחים את סדנאותיהם לביקורי אורחים ולעתים ניתן למצוא שלל אטרקציות נוספות סמוך ליקבים. בכפר תבור, לדוגמה, ליד היקבים מצוי גם מוזיאון המרציפן המאפשר לא רק להתרשם מתהליך ייצור המרציפן ולטעום את התוצרת אלא גם ליהנות ממוזיאון פיסול במרציפן ואפילו לתת לילדים דרור לדמיונם ולשתפם בסדנת שוקולד או מרציפן המתקיימת במקום. במקומות אחרים, דוגמת היקב באניעם ברמת הגולן המוקף ב-16 גלריות אמנים שונים, חוות תבלינים גדולה ומסעדה משובחת.


ישנם יקבים אשר משלבים בסיורים גם סדנאות יין, בתיאום מראש. סדנאות יין מאפשרות למשתתפים ללמוד דבר או שניים על יינות, ענבים, הדרך הנכונה לטעום יין, וסיבה טובה לטעום יינות מסוגים שונים.


לתאם מראש


במרבית היקבים רצוי לתאם סיור מראש. יקבים רבים סגורים למבקרים בשבתות וחגים מטעמי שמירת כשרות, כך שבמידה והטיול ביום שבת – חובה לברר מראש האם היקב פתוח למבקרים. לטועמים שומרי כשרות רצוי לברר האם תוצרת היקב כשרה.


סיור ביקב מלבד היותו חויה מרתקת משלב אתנחתא מהשמש הקופחת, הזדמנות לטעום יינות נדירים ולרכוש ממיטב תוצרת יקבי הבוטיק המצוינים הפזורים ברחבי הארץ ולרכוש ידע ביינות שיעזור להרשים חברים בעתיד.