חוות כנרת אירוח כפרי
צימרים כיפת השמיים
חן סוויטות יוקרה

הצעות למסלולי טיול בסמוך לאילת

אילת, אחד מיעדי התיירות המדהימים בארצנו הקטנטונת. עיר היושבת על מורדות הרים אדומים חומים ומשכשכת רגליה בים כחול כחול, שרוול ארוך של האוקיאנוס ההודי ואחד המקומות היחידים בעולם למצוא שוניות אלמוגים מיוחדות ועשירות.

העיר אילת ידועה בעיקר בחופיה, בטיילת שלה, באפשרויות הרבות של ספורט ואתגרים ימיים: לשוט ביאכטות ובמפרשיות, לצלול ביום ובלילה, לבד ובקבוצות, צלילה חופשית וצלילות מכשירים, בננות, מצנחי רחיפה הקשורים בסירת מנוע ועוד המצאות רבות ורטובות.


מסלולי הטיול הרגליים הסובבים את העיר קצת נדחקו לפינה. אך לא עוד! מסלולי טיול רגליים סביב אילת הם מהיפים בארץ וראוי להם להיות באור זרקורי האטרקציות כמו שאר הדברים הטובים שאילת מציעה.


הנוף האילתי


הנוף סביב אילת מאוד דרמטי כאשר מגיעים מצפון, מאזור יטבתה, חולפי על פני הפארק המרשים של תמנע ובו הרים קדומים של סלעי יסוד, גרניט תמנע וחברותיה, נוף ורוד עטוף בתצורות חול שהרוח יכלה לפסל בהן תצורות, כמו סלע הפטריה המפורסם. כשמדרימים נכנסים למסלולים המחברים בין סלעי המשקע להרי הצפחה ולפעילות המגמתית הענפה שהתרחשה בקרבת אילת, באזור השבר הסורי האפריקאי ומפתח ים סוף.

מצד אחד סלעי חול אדמדמים ומפוסלים, סלעי גיר משוכבים, מוארים באור צהבהב, מתנגשים עם סלעי צפחה ומגמה שחורים מפופסים בדייקים של בזלת, שחורים וחומים. מי שמטייל בהרי אילת יכול להנות משיעור גיאולוגי עצום על סלעים ופעילות מגמתית מלפני מאות מיליוני שנים וגם להנות מנוף הרים גבוהים וצבעוניים עוצר נשימה.


מסלולים מומלצים:


מסלולי קניון שחורת ונחל אמיר: כ-20 ק"מ מצפון לאילת במרחב בו נפגשים סלעי המשקע הבהירים של הר שחורת עם הרי אילת החומים אדמדמים נוצר קניון צר ומקסים שההליכה בו חווייתית לכל גיל, ולא קשה במיוחד. זהו קניון שחורת. אפשר לעשות את המסלול הלוך חזור ואפשר להקיף ולחזור לאוטו מכיוון אחר בכמה אפשרויות. מכביש 90 אתם נכנסים לשטח כ-6 ק"מ לחניון רחב לצד קונגלומרט ענק ואנכי. משם תבחרו לכם את המסלול הנוח ביותר.


המומלץ הוא מסלול מעגלי המתחיל בנחל שחורת ובו צפחות וסלעים מגמתיים אחרי שנוצרו לפני מאות מיליוני שנים ועברו מאז הרבה בחייהם, כולל כמה מטמורפוזות. אורכו של קניון שחורת קצת יותר מק"מ. בסופו יוצאים לנקודת תצפית נהדרת על הרי אילת וים סוף מהגדה המזרחית של הקניון. בנקודת התצפית תוכלו ממש להיות במקום בו נפגשים עם סלעי המשקע הצעירים יותר (כמה עשרות מילוני שנים בלבד).


כמה שבילים מתפצלים מנקודה זו, שביל שחור יחזיר אתכם לרכב לאורך מישור נעים ואדמדם. שביל כחול יקח אתכם לרכב דרך עיקול נוסף ונחל מדהים ביופיו שנקרא נחל אמיר. בנחל שיורד בצורה נעימה ומתונה מההר אל המישור הרחב תוכלו לראות תצורות אבן חול זהובה שהמים והרוח פסלו כנטיפים. מומלץ בעיקר לעת שקיעה, אז הגוון מהמם והצללים שלכם משתתפים בחגיגה.


הקניון האדום –  מסלול קל ויפה בנופי אבן חול אדומה וסגולה, מסלול מעגלי באורך קילומטר בלבד היוצא וחוזר לכביש 12 הקרוב לגבול המצרי (יש לברר אם הוא פתוח לרכבים פרטיים). המסלול יורד לתוך מעוק הנחל והולך בין המפלונים היבשים שנוצרו באבן החול הקשה והמלוכדת. לאחר זמן מה מגיעים לנקודת יציאה וחוזרים על שביל דרומי לקניון, לנקודת ההתחלה.


הר שלמה ונחל מפלים: הר שלמה, אחד ההרים המרשימים ביותר בהרי אילת, מפסגתו נשקפת אחת התצפיות היפות ביותר באזור. הוא מתנשא לגובה של 700 מטר והטיפוס עליו אינו קל אבל מתגמל. נחל מפלים משלשל אתכם בנעימות מהר שלמה ומביא אתכם להתרעננות בעין נטף הנובע כל השנה.

 

נחל גשרון והר צפחות: קצת מעל לאוגדה של הרי אילת מתחיל המסלול של נחל גשרון העובר בסמוך לגבול המצרי ומראה לכם נופי נחיתה על הירח של מדבר צבעוני, מלא גבעות והרים וצורות מוזרות של סלעים. במהלך המסלול תפגשו סלעי משקע וסלעי מגמה. בולבוסים וגבעות קירטון וכמובן צפחות, על שמם נקרא ההר היפהפה שמופיע בסוף המסלול – הר צפחות. מהר צפחות תצפית מדהימה על ים סוף, אילת וירדן ומשם ירידה תלולה לבית ספר שדה אילת.

 

בסוף המסלולים המאתגרים והיפים שבהרים וכל לימודי הגיאולוגיה שנוספו להם, תרצו בטח לעשות קצת נופש באילת ולהתפנק על איזה חוף בבטן גב, לבקר במצפה התת ימי ולהנות מארוחה טובה באחת ממסעדות העיר.