חוות כנרת אירוח כפרי
וילת נוף גלילי
צימרים כיפת השמיים

טיול קרוואנים באירופה עם הילדים

מה דעתכם על טיול באירופה מבלי לחפש מקומות לינה לאחר יום ארוך של טיול או לחילופין להזמין מבעוד מועד מהארץ? טיול קרוואנים הוא דרך ייחודית מאוד לטייל. הוא מיועד למשפחות האוהבות לטייל במקומות כפריים, בלב הטבע מבלי להיות מוגבלת בזמן. התחושה היא של קמפינג מתמשך.  עבור משפחות אשר לא נרתעות משהיה ממושכת ביחד זוהי חוויה נפלאה ומיוחדת אך יש להתכונן אליה היטב.

 

המסע שתמיד חלמתם עליו


תארו לעצכם שאתם נמצאים בליבה של אירופה באזור האלפים בגובה רב או לחילופין במישוריה האינסופיים והשלווים של הולנד, גומאים מרחקים כשהרכב ומקום הלינה שלכם התאחדו לגוף אחד. טיולים בקרוואנים מיועדים למסעות במדינות אשר יש בהן תשתית מפותחת לטיולי קרוואנים. גרמניה והולנד נחשבות יעדים פופולאריים עבור ישראלים אך לאחרונה מתגלה עניין גם בסלובניה, צ'כיה וסלובקיה.

בטיול קרוואנים יש משהו קסום שמזכיר במשהו את מסעות כיבוש היבשות שנערכו לפני שנים. פשוט ללחוץ על הגז ולנסוע, אך האם ניתן לנסוע אל הלא נודע? לשחרר את כל הספונטניות הכלואה בנו ופשוט לצאת למסע בתוך אירופה? הדבר אינו בדיוק כך. את הטיול עצמו יש לתכנן חודשים מראש על מנת להזמין את הקרוואן בזמן, כך שהטיול מתחיל בצורה מאוד מתוכננת ומחושבת.

 

אילו קרוואנים יש?


ישנם שני סוגים של קרוואנים: קרוואן שהוא בית על גלגלים אשר מחובר ונגרר אחרי האוטו והסוג השני הוא מוטורהום שבו הרכב והבית באים כיחידה אחת. הנהיגה במוטורהום היא נוחה יותר והפכה נפוצה יותר, כיוון שמדובר אמנם על רכב גדול, אך נהיגה עם נגרר גדול וכבד מצריכה מיומנות רבה יותר. באירופה הקרוואנים הממוצעים מבוססים על דגמים של רכבים מסחריים. ישנם קרוואנים הנחשבים מפוארים ודומים לאוטובוס. על מנת לנהוג בקרוואן מספיק להיות בעל רישיון נהיגה רגיל- רשיון ב'.

קיים הבדל בין קרוואנים אירופאים לאמריקאים מבחינת הגודל ומבחינת התכולה. בקרוואנים האירופאים אין תנור, מיקרו, מזגן ואף לא גנרטור המספק חשמל בכל עת. קחו בחשבון שגם ריקון מכלי השופכין נעשה באופן ידני... כאשר אתם שוקלים איזה קרוואן לבחור, המלצתנו היא לבחור קרוואן מפואר מעט יותר ממה שנראה לכם כמינימום הנדרש לכם על פי מספר הנפשות במשפחה. מדובר כאן על זמן שהייה ממושך במקום סגור ולא גדול באופן יחסי בו אתם נמצאים כל הזמן כל עוד אתם בנסיעה וגם אחריה. כדאי שלכל אדם יהיה מרווח סביר ושלא תחושו צפיפות באופן שיפגום בטיול. ניתן לבחור קרוואן עם מיטת קומותיים אשר חוסכת במקום ומשאירה שטח חופשי גדול יותר. בדקו שהקרוואן לא עבר שימוש רב מדי.

 

ביטוח לטיול


דבר נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא ביטוח חו"ל אותו אתם בוחרים לעשות. ישנן חברות אשר מציעות ביטוח מיוחד לקרוואנים. הביטוח כולל כיסוי במקרה של נזק לקרוואן וכולל גם כיסוי במקרה של ביטול ההזמנה. כיוון שהשכרת קרוואן נעשית כמה חודשים מראש סעיף זה הוא משמעותי. הביטוח כולל גם כיסוי לרכוש אישי. כמובן שיש לברר זאת באופן מדויק מול חברת הביטוח. בנוסף לביטוח הקשור בקרוואן, כמו בכל טיול יש צורך בביטוח רפואי וביטוח מטען. כיוון שטיולי קרוואנים מטבעם נעשים באזורי טבע אשר חילוץ מהם במקרה ויהיה צורך יכול להיות מורכב יותר, יש לוודא שהביטוח כולל סעיפים הנוגעים לחילוץ, הטסה במידה וצריך, אשפוז וכל היוצא בזה.

 

לתכנן את המסלול


באירופה יש צורך לשכור ולהחזיר את הקרוואן לאותו מקום. הדבר אומר שתצטרכו לתכנן מסלול מעגלי. כדאי לתכנן את מסלול הטיול עוד מהארץ. כמובן שיש מקום לזרימה ולשינויים אך את האזורים והמקומות אליהם תגיעו כדאי לתכנן מבעוד מועד. יש לעשות זאת גם כיוון שהמקומות בהם תוכלו ללון הם אתרים מורשים המיועדים לקרוואנים. שהות במקום שאינו מיועד לכך עלולה לגרור קנס. הצטיידו במידע ומפות בהם מצוינים אתרי הלילה לקרוואנים.

באירופה ישנם באתרים אלה מתקן משותף בו ניתן לבשל, לכבס או להתקלח. חניונים רבים נמצאים ליד אגמים או מקורות מים טבעיים אחרים אשר גם בהם ניתן לרחוץ וליהנות. ישנן חברות אשר מספקות מפות, די. וי. די עם הנחיות באשר לתכנון הטיול ופירוט מדויק על החניונים הקיימים. חברות אלהאף מספקות כרטיסי הנחה לחניונים והנחה בכניסה לאטרקציות שונות לאורך המסלול.

 

עלויות


באירופה טיול קרוואנים ממוצע נמשך לרוב כשבועיים. כאשר לוקחים בחשבון את עלות השכרת הקרוואן, דלק, אוכל והוצאות שוטפות, תשלום לחניונים וכניסות לאתרים ולאטרקציות, העלות היא כ- 4000 יורו למשפחה בת ארבע נפשות.