וילת נוף גלילי
חוות כנרת אירוח כפרי
חן סוויטות יוקרה

ליהנות ממנעמי אילת

 

מה לא נאמר כבר על אילת בחורף? שהיא ארץ השמש הנצחית, שהחורף אף פעם לא באמת מגיע אליה, ושתיירים מגיעים אליה מכל העולם בחודשי החורף, כדי ליהנות מהשמש וממזג אוויר שמבחינתם הוא קיצי לחלוטין. אבל לא כולנו רוצים רק לעשות "בטן גב" בזמן חופשה באילת, וכדאי לזכור שאילת היא יותר מהמזנונים של ארוחת הבוקר, הדוכנים בטיילת וריף הדולפינים. במרחק נסיעה קצר מהעיר תוכלו למצוא לא מעט אטרקציות ומסלולים לטיול, כך שאם אתם שוקלים חופשה חורפית בנקודה הדרומית ביותר בארץ.

הנה כמה רעיונות שתוכלו לשלב, מסודרים לפי הסדר שבו תחלפו על פניהם אם אתם מגיעים לאילת מצפון
על כביש 90:

 

חי בר יטבתה - קיבוץ יטבתה אולי מפורסם יותר מכל בזכות המחלבה המיתולוגית, שהיא נקודת עצירה חובה בדרך לאילת, אבל לא רבים יודעים שבמרחק חצי שעה נסיעה בלבד מאילת מסתתרת לה שמורת הטבע של החי בר, שבה קפא הזמן מלכת. החי בר פועל כבר כמעט יובל שנים בשיתוף פעולה של הקיבוץ ושל רשות שמורות הטבע (כיום רשות הטבע והגנים) במטרה להחזיר לטבע מינים של בעלי חיים שהיו נפוצים באזור הערבה בימי קדם, ועם השנים נכחדו או נמצאים בסכנת הכחדה.

החל משנות השבעים יכולים מבקרים לראות מקרוב בשטח השמורה יענים, חמורי בר, צבאים, דישונים ועוד. סיורים בחי בר מתקיימים גם בכלובי הטורפים, וניתנת למבקרים הזדמנות נדירה לצפות בהאכלה של נמרים, צבועים, זאבים, שועלים וטורפים אחרים שבדרך כלל פעילים בטבע רק בשעות הלילה, ולא ניתן לראות אותם. החי בר פתוח בכל ימות השבוע וכרטיס משולב לשטח הפתוח ולמרכז הטורפים עולה 43 ש"ח למבוגר ו-22 ש"ח לילד.

 


פארק תמנע
- עמודי סלע מרהיבים, מכרות נחושת עתיקים, ציורי קיר מימי קדם ושיט באגם מלאכותי, וכל זה בפארק אחד, עשרים דקות נסיעה מצפון לאילת. פארק תמנע מרכז בתוכו שלל אתרים גיאולוגיים ותצורות סלע ואתרים ארכיאולוגיים מתקופת המלך שלמה. עד שנות השמונים עדיין פעלו בפארק מכרות נחושת, שתחילת הכרייה בהם נעשתה עוד בימי התנ"ך. לאחר שנסגרו המכרות הפך הפארק לאתר תיירותי שניתן לסייר בו ברגל, ברכב או באופניים. המבקרים יכולים גם לרכוב על גמלים, לשכור סירות פדלים ולשוט באגם המלאכותי, להטביע בעצמם מטבעות נחושת ולהתארח באוהל בדואי.


הפארק פתוח כל יום מ-8 בבוקר ועד 16 אחר הצהריים. מחיר כרטיס כניסה הכולל את מיצג המולטימדיה, סיור בכל האתרים בפארק ואפילו חווית מילוי בקבוק בחול צבעוני עולה 49 ש"ח למבוגר, ו-39 ש"ח לילד עד גיל 14.


דקלי הדום
- קצת קשה לחשוב על אילת בתור נקודה צפונית, אבל רבע שעה צפונית מהעיר נמצאת הנקודה הצפונית ביותר בעולם שבה גדל דקל הדום, אחד ממיני הדקלים שנפוץ ברחבי אפריקה. שלט על כביש 90 יכוון אתכם לדרך עפר המובילה לקבוצת העצים הנדירים האלה, שאינם גדלים בשום מקום צפונית לנקודה זו על פני כדור הארץ. קצת מדהים לחשוב ששלוש קבוצות הדקלים הללו, שמכל אחת מתפצלים כמה וכמה גזעים, הם מחזיקי השיא, וגדלים בנקודה הזו כבר עשרות שנים ללא הפרעה.


האתר פתוח לקהל הרחב חינם אין כסף, אבל מכיוון שאין בו תאורה, עדיף להגיע אליו מספיק זמן לפני השקיעה כדי לחזות בפלא במלוא הדרו.


בריכת הפלמינגו - אם כבר הגעתם לדקלי הדום, מומלץ להמשיך משם דרומה אל "ברכות שרשרת" - ברכות המלח שבצפון אילת, שהפכו בשנים האחרונות למשכן הקבע של להקה עצומה המונה כמה מאות ציפורי פלמינגו. המועצה האזורית חבל אילות התקינה לא רחוק מהברכות מרפסות תצפית, שנמצאות במרחק מספיק כדי לא להטריד את הציפורים מצד אחד, וכדי שהמבקרים יוכלו להתמוגג בכל זאת מהצבעים העזים של הציפורים - הצעירות יותר בצבעי שחור לבן, והבוגרים בצבע אדמדם שבולט למרחוק.

גם כאן - הכניסה חינם, אבל אם תגיעו כאשר השמש מתחילה לשקוע, תתקשו יותר לראות את הציפורים.