חן סוויטות יוקרה
וילת נוף גלילי
חוות כנרת אירוח כפרי

תיקון ליל שבועות וחופשה משפחתית באילת - שילוב מנצח

חג השבועות הוא חג מיוחד בכך שמשמעותו כפולה: חג הקציר וחג מתן תורה. הרבה מנהגים קשורים אל החג- הבאת ביכורים משבעת המינים, התזת מים, לבוש לבן, אכילת מוצרי חלב, תיקון ליל שבועות ועוד. על מנת להפיק את המרב מהחג, ניתן לשלב בין קיום מנהגי החג ובין חופשה משפחתית. אפשר ללמוד תורה בבית-כנסת השכונתי, אך אפשר גם ללמוד תורה באילת. אחרי הכל, שבועות נקרא גם "חג המים" ומן הראוי לחגוג אותו עם שפע של מים כמו באילת.

 

תיקון ליל שבועות


שבעה שבועות לאחר יציאת מצריים בפסח, ניתנה התורה לבני ישראל במעמד הר סיני. בהיותו חג מתן תורה, מסמל חג השבועות את תחילת המסע אל החרות הרוחנית שלנו, כפי שיציאת מצריים מסמלת את המעבר מעבדות לחרות ברמה הפיזית. כחלק מתיקון ליל שבועות, קיים מנהג של ליל שימורים לפני שבועות, לילה שמוקדש ללימוד תורה. בלילה זה נהוג ללמוד תנ"ך, תרי"ג מצוות, מדרש ומספר הזוהר הקדוש.  מקור המנהג מספר הזוהר והוא החל להיות נפוץ בקרב קהילות ישראל החל מהמאה ה-13.

המנהג חל קודם כל על גברים, אך נהוג להאמין שנשים שמקיימות אותו יזכו לברכה. לימוד תורה בליל שבועות מסמל את חידוש הברית עם אלוהים בכל שנה מחדש. נהוג לדמות את השכינה ל"כלה" ואת לימוד התורה ל"קישוט" שמכין את הכלה ליום המחרת- יום מתן תורה. בארמית "לתקן" פירושו "לקשט", כפי שמופיע בספר הזוהר. הסבר נוסף הוא שהמנהג של תיקון ליל שבועות בא "לתקן" את התנהגות בני ישראל במדבר: במקום להתכונן ל"מתן תורה" הם ישנו עד מאוחר בלילה שלפני.

לא לחינם נקרא החג "מתן תורה" ולא "קבלת תורה"- התורה ניתנה על-ידי אלוהים, אך לוקח זמן עד שהעם באמת יכול "לקבל" ולהפנים אותה.

כיום מנהג הלימוד בליל שבועות הורחב מעבר לציבור הדתי ומעבר ללימוד תורה בלבד- ברחבי הארץ מתקיימות הרצאות שונות שמטרתן להעשיר את העולם הרוחני שלנו, על מוסר ויהדות, פעילות חברתית ועוד.

 

 

חופשה משפחתית בשבועות


לכבוד חג שבועות זוכים הילדים שלנו לחופשה ממערכת החינוך. החופשה קצרה מדי על מנת לנסוע לחו"ל, אך מספיקה לנופש ברחבי הארץ. לדוגמה, ניתן לבלות את חג שבועות באילת. לקראת החג ניתן למצוא דילים ומבצעים שונים, למלונות וטיסות. למי שלא הספיק לרדת לאילת בחופשת הפסח, חג השבועות מעניק לנו הזדמנות שנייה, לפני שחום הקיץ הופך להיות בלתי נסבל.

אילת מציעה מגוון חופים לשחייה וצלילה, וגם אטרקציות לילדים- המצפה התת ימי, ריף הדולפינים, טיולים בפרק תמנע, טיולי ג'יפים ועוד. חופשה משפחתית היא תמיד הזדמנות לקחת פסק זמן משגרת היום-יום, לבלות זמן איכות יחד כמשפחה ולחזור עם חוויות חדשות. ליצירת שילוב מנצח של חופשה באילת וקיום המנהג של תיקון ליל שבועות מומלץ להתארגן לנסיעה משותפת של כמה משפחות. כך לילדים יהיו חברים במשך היום ולכם יהיו שותפים ללימוד תורה בלילה. הילדים, יש לקוות, ישנו טוב בלילה לאחר יום עמוס בפעילויות כיף.

אם תרצו להזכיר לעצמכם גם את הפן החקלאי של חג השבועות, ניתן לשלב בחופשה גם ביקור באחד הקיבוצים בערבה, למשל קיבוץ לוטן. בררו מראש אלו קיבוצים פותחים את שעריהם לקהל הרחב בחגיגות שבועות.